Aktualności

Najnowsze informacje na temat działalności PGE Ventures

Aktualności

23/10/2018

IC Solutions w portfelu PGE Ventures

PGE Ventures inwestuje w kolejny start-up. IC Solutions to spółka z obszaru digitalizacji danych, której innowacyjny produkt może pomóc w ograniczeniu papierowego obiegu dokumentów, a tym samym przynieść wymierne korzyści dla klientów korzystających z tego rozwiązania.

IC Solutions to spółka, która oferuje innowacyjne rozwiązanie w obszarze digitalizacji danych. Głównym produktem spółki jest IC Pen – system wykorzystujący długopis cyfrowy, który umożliwia jednoczesne tworzenie dokumentów w wersji tradycyjnej i cyfrowej. Dodatkowo, rozwiązanie zachowuje cechy biometryczne podpisu, co pozwala na podpisywanie dokumentów wiążących prawnie (np. umów, oświadczeń, protokołów).

Kolejna inwestycja PGE Ventures świadczy o dużym zaangażowaniu naszego zespołu w poszukiwanie najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych start-upów. Tym razem do naszego portfela dołącza IC Solutions – spółka, której rozwiązanie może być stosowane wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym przepływem dokumentów w formie papierowej. Inwestycja w IC Solutions wpisuje się w nasze kryteria inwestycyjne i jesteśmy zadowoleni, że udało nam się wypracować satysfakcjonującą dla wszystkich stron formułę współpracy – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures.

Głównym odbiorcą technologii IC Solutions są wszystkie sektory, w których papierowy obieg dokumentów odgrywa duża rolę, czyli przede wszystkim administracja państwowa, sektor bankowy i ubezpieczeniowy, służba zdrowia oraz przemysł ciężki.

Docelowo IC Solutions może znaleźć zastosowanie również w Grupie Kapitałowej PGE, ponieważ rozwiązanie to wykorzystać można w obszarze automatyzacji i optymalizacji procesów zarówno w segmentach wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii, jak i procesów wsparcia prowadzonych w centrali – dodaje Piotr Czak.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się przekonać PGE Ventures do nas i naszego projektu. Czujemy ogromny potencjał w możliwości współpracy i szczerze wierzymy, że PGE Ventures pozwoli nam wejść na kolejny, wyższy poziom. W szerszym ujęciu bardzo nas cieszy, że spółki Skarbu Państwa inwestują w polskie technologie i dają im szansę na wzrost i zmianę skali w jakiej działają. Tym bardziej, że w każdej z nich nasze rozwiązanie może w znaczący sposób usprawnić procesy i tym samym generować oszczędności. Mamy nadzieję, że z udziałowcem tak wartościowym jak PGE Ventures będziemy realizować wdrożenia IC Pen na szeroką skalę pozwalając wszystkim stronom osiągać wymierne korzyści – mówi Rafał Witkowski, prezes IC Solutions.

Inwestycja PGE Ventures w spółkę IC Solutions cieszy z wielu powodów. Według mnie to najlepszy przykład tego, w jaki sposób powinien funkcjonować rynek Venture Capital. Jako fundusz uwierzyliśmy w zespół i dokonaliśmy inwestycji jako pierwsi kilka lat temu. W tym czasie produkt kilka razy ewoluował, ale wytworzone MVP skutecznie pozwoliło przyciągnąć kolejną rundę inwestycyjną, która pomogła go skomercjalizować. Rosnące przychody oraz zbudowanie wiarygodności i wartości m.in. na rynku usług medycznych, w sektorze finansowym i energetycznym, umożliwiły przyciągnięcie dużego, korporacyjnego inwestora. Obecna runda inwestycyjna pomoże w dynamicznym zwiększaniu udziałów w rynku usług digitalizacji danych oraz ekspansji na rynkach zagranicznych. Mam nadzieję, że fundusze CVC prowadzone przez spółki Skarbu Państwa będą odgrywały coraz większą rolę w finansowaniu innowacyjnych spółek technologicznych w Polsce  – mówi Arkadiusz Piechocki, Partner Zarządzający SpeedUp Group.

Pozyskanie dla IC Solutions tak znaczącego inwestora, jakim jest PGE Ventures, to z pewnością ogromny sukces, który zapewni spółce jeszcze szybszy rozwój. Jako park naukowo-technologiczny, analizując potencjał komercyjny danego rozwiązania, zwracamy szczególną uwagę nie tylko na silne kompetencje zespołu, ale również na innowacyjność technologii, wokół której będzie budowany biznes. Dlatego też jako udziałowiec IC Solutions czujemy ogromną satysfakcję, że rozwiązanie, które postanowiliśmy skomercjalizować, już zaznaczyło swoją obecność na rynku, a zespół zyskał zainteresowanie poważnego partnera. Liczymy, że dzięki jego finansowemu i biznesowemu wsparciu spółka w najbliższych latach istotnie zwiększy swoją rynkową wartość  – mówi prof. Hieronim Maciejewski, Z-ca Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego (PPNT).

Środki finansowe, które PPNT zainwestował w pomysł w 2014 roku pochodziły ze środków unijnych otrzymanych w ramach działania 3.1 PO IG.

« Powrót do listy aktualności

pgeventures_site